Jste zde: Úvodní stránkaAktuality Moravskoslezský kraj hostil Podzimní školu Zdravých měst

Moravskoslezský kraj hostil Podzimní školu Zdravých měst

Ve dnech 5. – 7. listopadu 2014 se ve Zdravém Moravskoslezském kraji uskutečnila Podzimní škola Zdravých měst, která je součástí akreditovaného vzdělávacího programu „Místní Agenda 21 a Projekt Zdravé město WHO“.

Akce, na které se sešlo více než 100 účastníků z celé České republiky, proběhla v unikátním prostředí národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice v Ostravě. Dopolední program prvního dne zahájil ředitel Národní sítě Zdravých měst Petr Švec prezentací z oblasti strategického plánování měst a obcí. Aktuality k místní Agendě 21 na národní a mezinárodní úrovni přednesla tajemnice pracovní skupiny pro MA21 Marie Petrová z Ministerstva životního prostředí a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Daniel Havlík představil ve filmové prezentaci Zdravý Moravskoslezský kraj. Seznámil účastníky s aktivitami Zdravého kraje, jako jsou např. dotační systém, rozvoj elektromobility či zavedení systému EMAS na krajském úřadě, za které převzal z rukou ředitele NSZM ocenění „Dobrá praxe“. Následující příspěvky o  realizaci MA21 v menší obci, využívání informačních systémů v úřadě, příkladech dobré praxe a mnohé další vystřídal v odpolední části společný blok věnovaný tematice udržitelného finančního řízení a systému posuzování projektů města vůči udržitelnému rozvoji.

Druhý den Podzimní školy byl zaměřen na praktické tréninky. Začátečníkům byl určen blok přípravy a řízení projektů, pokročilí se věnovali strategickému řízení a souvisejícím procesům uvnitř úřadu. Poprvé se účastníci zabývali i novinkami, které jsou testovány v některých Zdravých městech: participativními rozpočty a pocitovými mapami. Program závěrečného dne naplnily především individuální konzultace na související témata.